Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/uov/public_html/rak.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Wzory haftowanych kartek | Kartki ręcznie robione

Kartki rocznicowe i gratulacyjne metodą sztalugową z haftem

Kartki metodą sztalugową z haftemTargi rękodzieła wręcz przesycone są prześlicznymi i dość kosztownymi kartkami na rozmaite okazje. Dobry rękodzielnik potrafi wykorzystać do wykonania każdej kartki, odmienną technikę a tych nie brakuje.

Wraz z miesiącem majem, niemal jak grzyby po deszczu, będą pojawiały się śluby oraz ich kolejne rocznice. Są to doskonałe okazje, do zaprezentowania nowych wzorów ślicznych kartek rocznicowych i ślubnych. Kartki te każdy może wykonać sam. Ich zrobienie jest może bardziej czasochłonne, aniżeli samodzielne wykonanie kartki urodzinowej lub imieninowej czy nawet z okazji świąt lub Dnia Matki, ale nie znaczy to, że ich przygotowanie graniczy z niemożliwością. Fantastyczną techniką, pomocną w wykonaniu kart gratulacyjnych oraz rocznicowych, jest metoda sztalugowa z haftem. Całość nie jest trudna. Wymaga tylko pewnych zdolności manualnych.

Dla wielbicieli tej techniki, stanowi ona niciane szaleństwo, dzięki któremu można wykazać się swoimi zdolnościami manualnymi oraz podarować bliskim przepiękne kartki okazyjne. Kartki można haftować kilkoma rodzajami haftów, jak np. matematycznym oraz krzyżykowym. Można więc przenieść na papier czy kartonik te same niciane sztuczki, które stosuje się przy wyszywaniu, haftowaniu serwetek czy obrusików, albo obrazków dumnie wieszanych na ścianach.

Kartka sztalugowa, to kartka, której jedna część kartonika jest zdecydowanie mniejsza aniżeli druga część kartonika. Możemy zrobić to w prosty sposób. Otóż z papieru, który będzie bazą naszej kartki, wycinamy prostokąt oraz kwadrat, którego jeden z boków, będzie miał długość krótszego boku prostokąta. Prostokąt trzeba teraz zgiąć na pół i jedno ze skrzydeł jeszcze raz dzielimy na pół. Tak uzyskaną całość, musimy teraz tylko ozdobić. Na osobnym kartoniku, można wyszyć motyw ślubny, kwiaty, obrączki albo serduszka. Jeśli przygotowujemy kartkę gratulacyjną –  np. z okazji narodzin dziecka – wycinamy motywy związane z dzieckiem. Bazę barwimy, tuszujemy. Całość zdobimy wedle setek wzorów, albo wedle własnych upodobań.

Tak przygotowana i podarowana bliskim kartka, przyniesie wiele radości, bowiem rękodzieło jest obecnie bardzo w modzie. Podobnie zresztą, jak kartka o oryginalnym i niepowtarzalnym wzorze.